(0232) 461 46 12 - (0546) 232 35 62
Yargı Kararları
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay kararlarını ilk önce siz öğrenin !
TÜMÜNÜ GÖR

ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ ADİ YAZILI SÖZLEŞME İLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR? BU SÖZLEŞME HANGİ KOŞULLARDA GEÇERLİ KABUL EDİLİR?

ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ ADİ YAZILI  SÖZLEŞME İLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR? BU SÖZLEŞME HANGİ KOŞULLARDA GEÇERLİ KABUL EDİLİR?

ARSA PAYI KARŞILIĞI İNŞAAT SÖZLEŞMESİ ADİ YAZILI  SÖZLEŞME İLE DEĞİŞTİRİLMİŞTİR? BU SÖZLEŞME HANGİ KOŞULLARDA GEÇERLİ KABUL EDİLİR?

T.B.K 13.maddesi: “Kanunda yazılı şekilde yapılması öngörülen bir sözleşmenin değiştirilmesinde de yazılı şekle uyulması zorunludur. Ancak sözleşme metniyle çelişmeyen tamamlayıcı yan hükümler bu kuralın dışındadır.

Bu kural, yazılı şekil dışındaki geçerlilik şekilleri hakkında da uygulanır.” hükmünü içermektedir. Madde gereği yazılı şekil dışında tapu ya da noter de yapılması gerekli APKİS‘de  yapılacak değişikliklerde de resmi şekil şartına uyulması gerekir. Ancak madde gerekçesinden de anlaşılacağı üzere sözleşmeye ters düşmeyen özellikle ifa yeri ve zamanında değişiklik yapan, üstlenilen edimin kapsamının genişletmeyen , tamamlayıcı yan hükümler için resmi şekle uyma zorunluluğu yoktur.

 Yargıtay aşağıdaki kararında durumu şöyle formüle etmiştir.

15.HD.9.11.2006,6737/6400

T.B.K . md 13 gereğince; borcun içeriğini;

  • genişleten,
  • veya yasal biçime bağlı olarak yapılmış sözleşmede var olan bir kaydı kaldıran
  • Bu tür kayıtları değiştiren
  • sözleşmeden doğan borçları ağırlaştıran sözleşmeler de asıl sözleşmenin yapıldığı biçime uygun olarak yapılması zorunludur.”

Örneklemek gerekirse apkis’de kararlaştırılan ifaya ekli ceza adi yazılı olarak daha sonra artırılırsa bu şart borcu ağırlaştırıcı nitelikte olduğundan asıl sözleşmenin şekline uygun olarak yapılmalıdır.

Ayrıca belirtmek gerekir ki; Geçerlilik koşuluna bağlı bir sözleşmenin değiştirilmesinin de aynı biçime bağlı olduğuna ilişkin kurala rağmen, bazen taraflar, sözleşmeyi aynı biçime uyarak değiştirmedikleri halde, uzun süre uygulamaları ve uygulamaya ses çıkarmamaları yoluyla bir değişiklik yapılmış gibi hareket edebilirler. Uzun süreli eylemli bu duruma rağmen sözleşme değişikliklerinin biçime uygulanarak yapılmadığını ileri sürmek dürüstlük kuralıyla bağdaşmaz.

etiketler: İzmir gayrimenkul avukatı, gayrimenkul avukatı , izmir avukat,

03 Mayıs 2019
760 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN