(0232) 461 46 12 - (0546) 232 35 62
Yargı Kararları
Anayasa Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay kararlarını ilk önce siz öğrenin !
TÜMÜNÜ GÖR

SATIŞ SÖZLEŞMESİ

SATIŞ SÖZLEŞMESİ


Satış sözleşmesi satıcının satılan malı, alıcının ise kendisine satılan malın karşılığı olan satış bedelini ödeme borcunu yüklendiği sözleşmedir. Satış sözleşmesi ile amaçlanan satılan malın mülkiyetinin karşı tarafa geçmesi ve malın karşılığının ödenmesi için hukuki dayanaktır. Satış sözleşmeleri ile ilgili Türk Borçlar Kanunu (TBK 207. maddesinde düzenleme yapılmıştır. ‘Satış sözleşmesi, satıcının, satılanın zilyetlik ve mülkiyetini alıcıya devretme, alıcının ise buna karşılık bir bedel ödeme borcunu üstlendiği sözleşmedir. Sözleşme ile aksi kararlaştırılmadıkça veya aksine bir âdet bulunmadıkça, satıcı ve alıcı borçlarını aynı anda ifa etmekle yükümlüdür.’ Satış sözleşmesine konu olan malın taşınır veya taşınmaz olmasına göre özel düzenlemeler de mevcuttur.

Taşınır Satışı

Taşınır satışı herhangi bir şekil şartına bağlı değildir. Yani sözleşmenin tarafları özgür iradeleriyle sözleşmeyi istedikleri gibi düzenleme hakkına sahiptirler. Ancak sözleşmelerin geçersizliğine sebep olacak yukarıda belirttiğimiz üzere sözleşmenin konusunun imkansız olması, ahlaka aykırı olması gibi nedenler varsa sözleşme her halükarda geçersizdir. Taşınır satışına örnek olarak kişinin evindeki tabloyu satışı halinde tablonun sahibi tablonun satışını istediği şekilde yapabilir.

Taşınmaz Satışı

Taşınmaz satışı resmi şekle tabidir. Yani taşınmazın resmi bir kurumda yapılması gerekir ki genelde taşınmazlarda noter ve tapu yetkilidir. Örnek olarak taşınmaz satış vaadi sözleşmesi genelde noterde yapılırken tapuda da yapılabilmektedir. Taşınmaz satışına örnek olarak evini satmak isteyen kişi evi satmadan önce alıcıyla satış vaadi sözleşmesi yaparsa bunu ancak noter veya tapuda yapabilir.

Etiketler:İzmir avukat , sözleşme avukatı

11 Haziran 2019
766 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN